שינויי מזג האוויר התכופים בישראל הם תופעה מאוד שכיחה. השבוע למשל אנחנו חווים בישראל טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה ובאמצע חודש פברואר, שיא החורף, מוצאים את עצמנו מוציאים את החולצות הקצרות מהארון. המעברים הקיצוניים האלו יכולים ליצור בילבול ולעיתים אף בעיות רפואיות שונות ומצריך מאיתנו התארגנות בהתאם. כחלק מההתארגנות אנחנו פושטים את המעילים, מכבים את הקמין, הרדיאטורים ומפזרי החום השונים ומחליפים אותם בחולצות קצרות, מאווררים ובמקרים קיצוניים אפילו במזגנים. בשביל התמודדות טובה ונכונה עם מזג האוויר הקיצוני במקום שהכי קרוב אלינו, הבית, יש צורך לחשוב על הפרטים האלו בזמן הבנייה. איך כדאי למקם את חלונות המבנה, לדאוג שהבידוד הטרמי יהיה מעולה ועוד.

אני מניח שלחלקנו היה מאוד נחמד לשמוע בתחזית שהולכים להיות לנו כמה ימי קיץ שטופי שמש באמצע החורף, הרי זה מרענן. אבל למעשה השינויים הקיצוניים במזג האוויר קשורים באופן ישיר להתחממות הגלובלית המהווה את אחת מהסכנות העיקריות לאיכות הסביבה ולקיום שלנו. לנו כמובן יש איך לעצור, או לפחות להאט את ההתחממות הזו. אם לא נעשה את זה בעוד מאה שנים יהיה קשה מאוד להתמודד עם מזג האוויר. איך נעשה את זה? האמת שזה ממש פשוט. אנחנו צריכים להשתמש באנרגיות טבעיות, כמו השמש, הרוח והמים, להקפיד להשתמש במוצרים ידידותיים לסביבה, להפחית את צריכת הדלק, להפחית שימשו בחומרי הדברה ודישון והפחתת הפסולת שאנחנו מייצרים. כמו כן, הפחתת שימוש בבטון וכלי תחבורה גדולים ומזהמים יעשו גם הם טוב לסביבה שלנו וכך אני מתחבר לנושא הקרוב ביותר אלי- הבנייה הקלה, המבנים הניידים.

בבנייה הקלה השימוש בבטון מינימלי והמבנים בעלי בידוד טרמי מעולה, כך שהסברה שכשקר המבנה קפוא מבפנים מצריך אותנו בחימום מסיבי ולהפך שגויה לחלוטין. עצם העובדה שהבידוד הטרמי כל כך טוב עוזר לנו לשמור על הסביבה.


Comments

חיפוש לפי קטגוריה

תמונות