בשנים האחרונות שיטת הבניה הקלה נעשתה פופולרית למרות שהומצאה לפני כ40 שנים. לאחרונה אני התחלתי להבין את היתרונות הרבים של שיטת הבניה הקלה וכמוני עוד רבים אחרים.

שיטת הבניה הקלה הומצאה לאחר שניסו לחפש דרכים להוזלת הבניה. במדינות ערב אירופה ובארצות הברית הבנייה נעשתה בעץ (ובמקומות רבים עדיין נעשית). העץ הוא חומר דליק ועלות הבניה בו יקרה (גם העץ עצמו יקר וגם התשלום לפועלים יקר). הצורך שנמצא שעונה על שני צרכים זה שיטת הבניה הקלה המשלבת תשתית מצוינת וחיסכון מידי ולטווח הארוך.

בשנים הראשונות לאחר המצאת השיטה נהגו לחשוב שהמבנים האלו לא מחזיקים לאורך זמן ועדיף להשקיע עוד כסף בבניה על מנת לקבל תוצאות איכותיות יותר.

מעבר לכך שהבניה זולה יותר (באופן משמעותי), לבניה הקלה יש יתרונות רבים:

מהירה יותר- מרגע תחילת הבניה לוקח כשלושה חודשים בלבד עד שהמבנה מוכן למגורים!

בניה ירוקה- להבדיל מהבניה המוכרת לנו שמצריכה שימוש בטרקטורים, מערבי בטחון ומלאה בענני אבק ולכלוך- הבניה הקלה ידועה בכך שהיא מאוד ידידותית לסביבה, יוצרת זיהום אוויר נמוך ולא נעשה בה שימוש בכלים כבדים (לא כלי תחבורה ולא כלי עבודה).

המבנה יעיל, אטום למים ולכן לא קיימת סכנה גם בימים גשומים. בנוסף- יש בידוד אקוסטי ותרמי מצוינים! כך שגם במקרים של רעידת אדמה המבנה עמיד כמו המבנים "הרגילים".

מעבר לכך הבניה איכותית ויפה, בעלת קירות חלקים, ישרים ומדויקים.

כמובן שכמו לכל דבר טוב עם יתרונות רבים, גם לבניה הקלה יש חסרונות. החסרונות הבולטים ביותר שאני מצליח לחשוב עליהם הם שלהבדיל מהבניה הרגילה, תכנון המבנה הנבנה בשיטת הבניה הקלה לא תמיד גמיש. אבל מדובר בחיסרון שאפשר להימנע ממנו בקלות- תשקיעו מחשבה רבה בתכנון, שימו לב לכל הפרטים ולא תרגישו בו כלל! חיסרון נוסף הוא שממ"ד צריך להיות מקובע לקרקע, כך שבמידה ורוצים לבנות ממ"ד בשיטת הבניה הקלה העלות תהיה גבוה יותר מבניה רגילה. איך מתגברים על חיסרון זה? הרוב המוחלט של המבנים שנבנים בשיטת הבניה הקלה צמודים למבנה "רגיל". אני ממליץ לדאוג לממ"ד במבנה השני.


Comments

חיפוש לפי קטגוריה

תמונות