"אנחנו הדור הראשון שיש בידיו את הכלים על מנת לחקור ולהבין את השינויים שפעילויות האדם גורמות למערכות כדור הארץ ואנחנו הדור האחרון שבידיו עדיין ההזדמנות להשפיע על המהלך של רבים משינויים אלו…" פיטר ויטוסק, אקולוג.

הבנייה הירוקה (Green Building), או בשמה השני "בנייה בת קיימה" היא גישה שמתחילה משלב התכנון ועד לשימוש במבנה.
כשאנחנו מחליטים לבנות אנחנו אוטומטית מחליטים לשנות את הסביבה. אנחנו יוצרים צל במקום שלא היה קודם, משנים את זרימת האוויר וכמובן- תופסים חלקת אדמה. אבל אם אפשר לבנות ולחסוך באנרגיה, מים וחומרי גלם שפוגעים בסביבה… למה שלא נעשה את זה? המטרה העיקרית היא ליצור מבנה שנעים ונוח לשהות בו תוך שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה.
כמובן שיתרונות הבנייה הירוקה לא מסתיימים בסוף הבנייה אלא מלווים אותנו במהלך החיים וחוסכים לנו כסף רב- חשמל של קירור וחימום הבית, תאורה, מים וכ"ו. איך עושים את זה? פשוט מאוד. קודם כל, עלינו לקחת בחשבון את תנאי הסביבה הקיימים וכמובן את תני האקלים. בשביל לזכות בכל אלו צריך לתכנן את הבנייה נכון- לעשות בידוד תרמי של הגג, הקירות והחלונות, שימוש בחומרים שאינם גורמים לפליטת גזים רעילים לאוויר, שימוש באביזרים חסכי מים ואנרגיה וכמובן להכין תשתית לשימוש במים אפורים. מים אפורים אלו מים שאנחנו ממחזרים משימושים קודמים, כמו למשל ממכונת הכביסה, מקלחת ומדיח כלים. אם אפשר להשקות את הגינה ולהוריד מים באסלה עם מים ממוחזרים, כמובן שאין שום סיבה לא לעשות את זה.

הבנייה הירוקה הוכיחה לי שאפשר להשתמש במה שהטבע נותן לנו בלי לבזבז אנרגיה וכסף מיותרים.


Comments

חיפוש לפי קטגוריה

תמונות